Określ przeznaczenie ChatBota

Rozwiązanie Advisero skierowane jest do Contact Centers, co za tym idzie najczęstszym przypadkiem jest chęć odciążenia Contact Center oraz usprawnienie jego pracy.

Czego najczęściej dotyczą zapytania w Twoim Contact Center? Czy są pytania, na które agenci odpowiadają 100 razy dziennie z zamkniętymi oczami? Czy są procesy tak powtarzalne, że aż proszą się o zautomatyzowanie?

„Nie pamiętam mojego hasła” na początku każdego tygodnia, „gdzie znajdę swój pasek płacowy?” na końcu każdego miesiąca, „jak wypełnić wniosek urlopowy” przez cały okres letni – każdy konsultant pracujący w Contact Center dobrze to zna.

Stwórz bazę tematów najczęściej poruszanych, wykorzystaj statystyki, przeprowadź wywiad z agentami pracującymi w Contact Center i z ludźmi, którzy kontaktują się z Twoim Contact Center – czego oni oczekiwaliby od bota, z czego są najbardziej niezadowoleni, co chcieliby poprawić.

Myślę, że każdy dzwoniący na ‘info linię’ spotkał się z sytuacją kiedy przełączany był parę razy od konsultanta do konsultanta, odpowiadając w kółko na te same pytania, tylko po to, żeby na końcu dowiedzieć się, że tego typu zgłoszenia przyjmowane są tylko drogą mailową - a w mailu trzeba podać wszystkie detale, które powtarzało się przez ostatnie pół godziny.

Rozplanuj dialog

Kiedy już określiłeś swoje wymagania wobec bota rozplanuj możliwe dialogi. Najlepiej jest je sobie rozrysować, polecamy do tego celu użyć https://www.draw.io/

Zdefiniuj reguły:

  • trzymaj się konkretnego nazewnictwa zapisując plik (pamiętaj o wersjonowaniu)
  • określ w jaki sposób oznaczasz wypowiedzi użytkownika a w jaki sposób oznaczasz wypowiedzi bota
  • dobrą praktyką jest numerowanie wypowiedzi (zarówna użytkownika jak i bota)
  • przy bardziej skomplikowanych dialogach oznacz intencje oraz encje
  • pamiętaj o umieszczeniu tytułu oraz legendy

Wiadomość powitalna

W jaki sposób ChatBot ma przywitać użytkownika - pierwszy krok, ważny ponieważ już pierwszym zdaniem jesteś w stanie określić osobowość Twojego ChatBota.

Stan zerowy

Stan zerowy - krok drugi. To moment kiedy bot się przedstawia i mówi użytkownikowi do czego służy i jak z niego korzystać. Możemy tu też umieścić guziki, które usprawnią pracę bota, a dodatkowo podpowiadają użytkownikowi do czego służy Twój bot.

Stan zerowy jest miejscem do którego bot może wracać po zakończeniu każdej ścieżki dialogu.

Powtarzalne elementy

Zidentyfikuj powtarzające się elementy - Twój diagram będzie o wiele bardziej czytelny.

Dobre praktyki

Pamiętaj o numeracji, zwłaszcza przy bardziej skomplikowanych dialogach:

Ponumerowany dialog dużo łatwiej się prezentuje i omawia.

Dobrym pomysłem jest również oznaczenie na diagramie intencji oraz encji.

Pamiętaj o zakładce Analityka w WellBocie - możesz tam monitorować działanie Twojego bota, dzięki czemu możesz go ulepszać. Drugą ważną rzeczą jest dodanie możliwości zostawienia komentarza po zakończeniu dialogu. Opinie użytkowników pomogą Ci dostosować Twojego bota do ich potrzeb.